niedziela, 11 września 2022

Nowy rok formacyjny 2022/2023 pt. „Aby byli jedno”

 Od września zaczynamy nowy rok formacyjny w tym comiesięczne spotkania diecezjalne  i cotygodniowe spotkania grup WKC oraz rekolekcje weekendowe/skupienia w Domach Rekolekcyjnych

CzęstochowaOżarów MazowieckiSwarzewo, Łabuńki koło Zamościa — Zapraszamy!

Temat formacyjny na rok 2022/23 — „Aby byli jedno” (J.17,22). 

Zeszyt formacyjny nr 8 2022/2023

Tematy na każdy miesiąc:
1. Modlitwa o jedność testament Jezusa — wrzesień    
2. Jedność z Jezusem Ukrzyżowanym — październik
3. Posłuszeństwo w Kościele — listopad
4. Pokora w służbie jedności — grudzień
5. Służba bliźniemu na wzór Chrystusa — styczeń
6. Zasady tworzenia jedności - luty
7. Jedność we wspólnocie — marzec
8. Jedność w modlitwie i liturgii — kwiecień
9. Być człowiekiem pojednania — maj
10. Krew Chrystusa — miłość Boga przezwycięża podziały — czerwiec

Modlitwa o jedność – testament Jezusa

»Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie! Oby się tak zespolili w jedno, aby świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował tak, jak Mnie umiłowałeś. Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem, aby widzieli chwałę moją, którą Mi dałeś, bo umiłowałeś Mnie przed założeniem świata. Ojcze sprawiedliwy! Świat Ciebie nie poznał, lecz Ja Ciebie poznałem i oni poznali, żeś Ty Mnie posłał. Objawiłem im Twoje imię i nadal będę objawiał, aby miłość, którą Ty Mnie umiłowałeś, w nich była i Ja w nich». (J 17, 20–26)

Modlitwa Jezusa zawarta w 17 rozdziale Ewangelii Jana uczy nas, że jedność chrześcijan jest co do zasady darem Boga. Tworzenie jedności wśród nas musi zatem być dogłębnie kształtowane przez ducha skruchy, pokory, miłości i modlitwy, one bowiem uzdalniają nas do przyjęcia działania Bożego w nas. Dlatego ważne jest, aby Arcykapłańska Modlitwa Jezusa nieustannie wspierała nas w naszym chrześcijańskim powołaniu. Jezus pragnie, by wszyscy zostali wprowadzeni w objęcia Ojca i Syna. Dobrze oddaje to ikona Trójcy Świętej Andrzeja Rublowa. Jest w niej również puste miejsce – miejsce dla każdego z nas. Każdy jest zaproszony na ucztę Ojca, Syna i Ducha Świętego. Modląc się modlitwą prośby czasami zastanawiamy się, czy Bóg nas słyszy, czy słyszy nasze modlitwy, jeżeli nie spełnia się to, o co prosimy. Nasuwa się ważne pytanie: nie — czy Bóg słyszy nas, ale czy my słyszymy modlitwę Boga? Czy słyszymy jak Jezus modli się za nas? Chcemy, by Jezus wysłuchał naszych próśb, ale czy my również słuchamy Jego? Czy prawdziwie słyszymy Jego modlitwę? Jezus modli się byśmy byli jedno. Czy działamy i podejmujemy nasze decyzje tak, by modlitwa Jezusa stała się rzeczywistością pośród nas, w naszych wspólnotach? Dziś w świecie Kościół, społeczeństwa, wspólnoty cierpią podziały. Ciało Chrystusa jest zranione. Uzdrawiać podziały i popękane więzi, pracować dla pojednania dla poszczególnych osób i wspólnot — oznacza słuchanie. Prawdziwe słuchanie arcykapłańskiej modlitwy Jezusa.

I. Temat formacyjny Czesława Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz